Praca na morzu przy obsłudze pasażerów statku

Większość ludzi lubi morze. Są i tacy, których ono fascynuje. Jeśli należy się do grona prawdziwych jego fascynatów, to można pomyśleć o pracy na nim. To że nie jest się marynarzem nic nie szkodzi, nie tylko osoby sterujące i zajmujące się statkiem są potrzebne. Można poszukać zatrudnienia przy obsłudze gości.

Obsługa pasażerów – stanowiska pracy

Większość ludzi lubi morze. Są i tacy, których ono fascynuje. Jeśli należy się do grona prawdziwych jego fascynatów, to można pomyśleć o pracy na nim

Autor zdjęcia: SurfaceWarriors

Znaleźć takie zatrudnienie może każdy, kto ma dobre zdrowie i chęci do pracy. Jest ona męcząca, ale niesie ze sobą wiele atrakcji, element przygody i możliwość poznawania świata oraz ludzi. Stanowiska, jakie wiążą się z obsługą pasażerów to:

  • stewardes, stewardesa kabinowi,
  • sprzątacz,
  • kelner, kelnerka,
  • kucharz,
  • barman.

Nie każde z tych zajęć będzie się wiązać z bezpośrednim kontaktem z pasażerami. To ma znaczenie, jeśli ktoś w odniesieniu do słów praca morze, myśli nie tylko o przygodzie, ale także o zarobkach. Przy braku kontaktów z pasażerami nie ma też napiwków. Zarobkiem będzie więc to, co podane jest w umowie. Natomiast stewardes czy kelnerka mogą spodziewać się, że zarobią nieco więcej.

Wymagania do takiej pracy na morzu

Najlepiej wiedzieć, czego się chce i pod tym kątem szukać. Doświadczenie z lądu z wykonywania podobnych obowiązków przy szukaniu pracy na statku jest atutem. Łatwiej jest znaleźć pracę na tym właśnie stanowisku. Nie jest jednak niezbędne, by zdobyć zatrudnienie przy obsłudze pasażerów, bo niektóre zajęcia są dosyć proste. Trzeba mieć dobre zdrowie, bo praca potrafi być ciężka. Konieczna jest także znajomość języka angielskiego, na niektórych stanowiskach musi być ona bardzo dobra. Warto się dokształcać w niej, jeśli nie jest to stopień komunikatywny, by móc awansować. Jest możliwość zrobienia kariery, nawet jak zaczyna się od prostych prac i bez doświadczenia. Trzeba tylko mieć takie ambicje, poważne podejście do pracy i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.